İçeriğe geç

SENİ DÜNYAMA DAVET EDİYORUM: BENİM ADIM OTİZM!

Ayşegül Akkuş – Özel Eğitim Öğretmeni
Instagram: @online.ogretmen
 

Merhaba;
 
Sana söylemek istediklerim var. Lütfen beni dinler misin? Bazen kelimelerle konuşmadan kendimi ifade etmeye çalışıyorum. Beden dilimi iyi takip edersen orada sana çok ipucu olduğunu göreceksin. Tepkilerimi gördüğünde sakin ol ve neden tepki gösterdiğimi bulmaya çalış. Karnım acıktığında, hasta olduğumda ya da yapmak istediklerimi anlatmak için farklı davranıyorsam, benim anlamaktan çok anlaşılmaya ihtiyacım var demektir. 


Eğer beni tanırsan daha iyi anlaşabiliriz. O kadar farklı özelliklerim var ki sessiz gibi görünüp keşfedilmek istiyorum. Beni tanıdığında sen de şaşıracaksın emin ol. Ama bunun için çabalamayı unutma. İçimdeki müziğin notalarını duymak senin elinde. Bana kulak ver. Ellerimdeki resmin çizgilerini hayal etmek senin elinde. Beni gör. Ruhumdaki sporcuyu yaşatmak senin elinde. Beni hisset.  İletişim kurabilmemiz için benim dünyama girmen gerekiyor. Kendimi sakladığım en şahane gizli dünyamda kabuklarımı kırmak birlikte daha kolay olacak. Bana destek olur musun? En azından ben kendimi en iyi şekilde ifade edene kadar bana yardımcı ol.  Algıladığım kelimelerin hepsi bilgi hazinemde saklı. Benimle konuşurken gözlerime bakmalısın. Anlatmak istediğin ne varsa yakından anlat. Çünkü ben senin uzaktaki konuşmalarına cevap veremem. Kısa ve net cümleler kullandığında daha iyi anlıyorum. İşte benim dünyamda olman için bir sebep daha. Beni sabırla beklersen her şey çok farklı olacak, bilmelisin. Seni duyuyoruz. Adımla seslenince bakmasam da seni duyuyoruz. Benim dilbilgisi kurallarına senin gibi uymamı hemen bekleme. Belki biraz zaman alabilir. Yanlışlarımı tekrarladıkça doğruları öğreneceğim. Hata yaptığımda anlayış ile karşılarsan seninle daha samimi olabilirim. Özgüvenli, sorumluluk sahibi, sosyal iletişimi yüksek bir birey olmamı istiyorsan beni desteklemelisin.
 
Unutma! Mesele sadece okuma-yazma öğrenmek değil. Eğer üzerime çok fazla geldiğini hissedersem senden hatta her şeyden uzaklaşabilirim. Okuluma, öğretmenlerime ya da kitaplarıma daha yakın olmamı istiyorsan benim alanıma girerek yavaşça alıştırmalısın. Benim ilgi ve yeteneklerimi geliştirmem için yol gösterici olmalısın. Peki benim hayallerimi keşfetmeye ne dersin? Notaları, renkleri, çizimleri, çiçekleri, denizi, yeşili… Sevdiğim daha neler olabilir? Ben bir gökkuşağıyım, yağmurlardan güneşle çıkıp geldim. İçimde barındırdığım renkleri gördüğünde seni daha çok seveceğim. Dikkat et! Avuçlarında bir kelebek tutuyorsun. Seni dünyama davet ediyorum.
 
Benim adım Otizm.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments