İçeriğe geç

NEDEN OTİZM, NEDEN FARKINDALIK?

Editörden
Neden Otizm? Cevabı tek cümle: “Son istatistiklere göre dünya genelinde ortalama 50 çocuktan biri otizmli ve 20 yıl sonra 2 çocuktan biri otizmli olacak.”
 
Neden Farkındalık? Gittikçe hayatımıza giren, çevremizde daha sık görmeye başladığımız bu durumun hala FARKINDA değil miyiz? Sadece direk yaşayanlar mı FARKINDA olacak? Direk yaşamayanlar da bu tip çocukları gördüğü zaman acı ile bakacak, kimisi de bu farklılıktan dolayı tedirgin olacak, olumsuz tepkilerde bulunacak, uzak durulması gereken birisi muamelesi mi yapacak?


 
Neden Farkındalık? Otizmli süphesi olan, hatta resmen otizmli teşhis almış bir anne-babanın bunu kabullenmemesi, görmezden gelmesi, çocuğunun problem davranışlarını görmesine rağmen, bu da geçecek, ben de küçükken böyleydim, çocuğum otistik değil, normal, iftira atıyorsunuz, diyen aileler, başını kuma gömen aileler… Kendi ve çocuğunuzun hayatını mahvettiğinizin FARKINDA mısınız?
 
Neden Farkındalık? Otizmin tek bilimsel olarak kanıtlanmış tedavisi ÖZEL EĞİTİM. Ve devlet ayda 8 saat eğitimin ücretini karşılıyor. Ayda 8 saat eğitim KESİNLİKLE yeterli değil çocuklarımız için. Bu durumun aileler üzerinde oluşturduğu maddi yükün FARKINDA mısınız?
 
Neden Farkındalık? Yolda çocuğunuzla giderken veya toplu taşımada iken veya misafirlikte iken, çocuğunuzun öfke krizine girmesi, başkalarına göre normal olmayan takıntılı davranışları, hareketleri,… Bunu gören insanların size ve çocuğunuza garip bakışları, kendince çocuğu sakinleştirme çabaları, üstüne üstlük sen bu çocuğu çok şımartmışsın, iyi terbiye edememişsin, gibi bizleri yıkan ifadeleri, acıma-korku-aşağılama hissettiren bakışları… Biz aileleri psikolojikman ne duruma düşürüyor FARKINDA mısınız?
 
Neden Farkındalık? Eğitim her çocuğun hakkıdır. Bizim çocuklarımızında. Devlet bu hakkı bize vermişken, eksik sistem ve uygulama yüzünden bu çocuklarımızı bu hakkını alamadığımızın; problem davranışlarından dolayı, okul yönetimi, çocuklar ve aileler tarafından dışlandığımızın, en temel ve olmazsa olmaz hakkımız olan eğitimden faydalanamadığımızın FARKINDA mısınız?
 
Neden Farkındalık? Otizmli bireyler doğru ve yoğun eğitimle toplumla uyumlu yaşam sürebilecek, kendi ihtiyaçlarını görebilecek, meslek sahibi olabileceklerini biliyor muydunuz? Bu çocukların derinlemesine ilgilerinden dolayı belli konularda diğer çocuklardan daha iyi olabileceklerini biliyor muydunuz?
 
Ve FARKINDA olmadığınız bir çok durum…
 
2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü. Bu ay herkes FARKINDAyMIŞ gibi yapıyor. Medya, TV, Sosyal Medya, okullar, dernekler, üniversiteler, devlet kurumları farkındayMIŞ gibi yapıyor. Bizlerin bütün hayatını, ömür boyu etkileyecek olan bir durumun sadece bir gün, bir ay boyunca FARKINDAymış gibi yapılıyor.
 
Pekala bu yapılanların ne kadarı bizim hayatımıza cidden katkısı oluyor?
 
Bunlar yeterli mi?
 
HAYIR. Biz bu FARKINDALIK mücadelesini sadece bir gün değil, bir ömür boyu yapacağız.
 
Bu bülten de bunun küçük bir parçası….
 
Gelin sesimize ses olun, bu günden itibaren özel gereksinimli çocuk sahibi bir ailenin ve çocuğunun yanında olduğunuzu FARKLI ve SAMİMİ bir şekilde gösterin. 
 
Otizm ya da başka bir sorun nedeniyle “FARKLI” olanların “FARKINDA” olan, eleştirmek yerine “ben olsaydım” diyerek “ŞANS VEREN”, “SESİMİZE SES VEREN“ Herkese Selamlar, Saygılar.https://podcasts.apple.com/tr/podcast/neden-otizm-neden-fark%C4%B1ndal%C4%B1k/id1484249299?i=1000456062995

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments