İçeriğe geç

Kitap Önerisi: Merhaba Ben Otizm – Emine Ergün


Hilal Bulut Araz – Psikolog
Instagram: @psikologhilall


Merhaba Otizmli Dergisi sakinleri. Bu ay sizin için Emine Ergün’ün “Merhaba Ben Otizm” kitabını önermiştim. Ve sizinle, karantina sürecine denk gelmesiyle uzun bir yolculuğa çıkmış olduk bu kitapla. Bu kitabı okuduğunuzda otizmin belirtilerini bilecek ve otizmle başlayacağınız yolculukta ne yapmanız gerektiğine dair bir yol haritanız çizilmiş olacak. Merak edilen konulardan birisi olan otizmli bireylerin okul hayatı. Bu kitapla kaynaştırma eğitimi sürecini ve okul hayatıyla ilgili ip uçlarını da edinmiş olacaksınız. Otizmli bireylerin alması gereken eğitimler ve otizmde kullanılan diğer yöntemler hakkında bilgiler içerdiği için aklınızdaki soru işaretlerine cevap bulacaksınız.

Bu kitabı öncelikle ilk tanı almış ailelerimize öneriyorum. Otizm hakkında daha önce hiç bilgisi olmayan ailelerimiz için başlangıç olarak okuyabilecekleri ve doğru bilgileri öğrenecekleri güzel bir kaynak.

Kitabı ben üç bölüm halinde inceledim ve size kendimin ayırdığı bölümlerden bahsetmek istiyorum. İlk bölümde, ilk defa otizmle karşılaşanlar için otizm hakkında temel bilgiler edinerek, adım adım otizmi öğreniyoruz. İkinci bölümde ise otizmde merak edilen sorulara cevap verilmiş. Ve son bölüm gerçek öykülerin olduğu son sayfalar. Gerçek hikayeler bize her zaman ışık olmuştur. Çocuk gelişim uzmanı Emine Ergün’ün bizim için seçtiği gerçek öykülerle otizme bir adım daha yaklaşma fırsatı buluyoruz.

Otizmli bireylerimizle yakından iletişim kurabilmek isteyen herkesin mutlaka okumasını öneririm. Çünkü kitabımız otizmi güzel bir sadelikte anlatarak sizi yormadan en temel bilgilerle otizmde yaşama hazırlayacak.

Keyifli okumalar ve sağlıklı günler diliyorum.

Çiğdem Selçuk

Instagram: @cocuklankara

Emine hanım, “Merhaba, Ben Otizm” adlı yeni kitabında Otizm hakkında, hem hiçbir bilgisi olmayan herkese – özellikle çocuklarındaki gelişim değişikliğini adlandıramayan ebeveynlere – tam bir rehber niteliğinde bilgiler vermiş, hem de çocuk gelişimi okuyan/ilgilenen öğrencilere Otizm alanında uzmanlaşmanın kapılarını açmış. Sade ve oldukça akıcı bir dille okuru sıkmadan bilgilendiren, üzerinde özenle çalışılarak yazıldığı her kelimesinden belli olan bu kitabı şiddetle tavsiye ederim.

Gülsüm Tarnı

Instagram: @cocukgelisimiblogu

Merhaba Ben Otizm! “Otizmi tanımlarken her ne kadar belirtileri arka arkaya sıralasak da anladım ki, her bir otizmli çocuk parmak izi gibi, hiçbiri birbirine benzemiyor.”

Ön söz girişi ne de güzel değil mi? Kitap Emine Ergün Çocuk Gelişim Uzmanı tarafından yazılmış başarılı bir kariyer geçmişine dayanıyor. Otizm nedir? Otizmin nedenleri nelerdir? Otizmin tanısı kim tarafından nasıl konur? Otizmin belirtileri nelerdir? Otizmli çocukların kaynaştırma eğitimi nasıl yapılmalıdır?… İçindekiler kısmına bir göz gezdirirken en sonda “Gerçek Otizm Öyküleri” başlığını göreceksiniz. Ne de ihtiyacımız var böyle yaşanmış paylaşılmış öykülere. “Gerçek Otizm Öyküleri” başlığı altındaki kısımları okurken otizmli ailelerin yaşadığı zorlu süreçleri görüyoruz. Bu öyküleri okurken ailelerin hangi psikolojik süreçlerden geçtiklerini, zorlu süreçlerin üstesinden nasıl geldiklerini, Emine Ergün Çocuk Gelişim Uzmanı ile nasıl yollarının kesiştiklerini okuyorsunuz. Eğitimciler, aileler, ilgilenenler mutlaka okumalı… Kitap samimi ve yalın bir dille anlatılmış. Kitaptan kazandığım farkındalıklardan biri ise ülkemizde pek bilinmeyen “Duyu Bütünleme Terapisi”. “Duyu Bütünleme Terapisiyle eş zamanlı olarak yürütülen özel eğitim programı sayesinde ince motor ve kaba motor becerilerinde gelişmeler görülmektedir.” diyerek Duyu Bütünlemenin otizmli bireyler için ne kadar önemli ve ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulanıyor. Duyu Bütünlemeye olan ilginizi çektikten sonra güzel bir bilgi daha “Vestibüler Duyu ve Proprioseptif Duyu” bu kitaptan öğreneceğiniz farklı iki duyumuz…

Emine ERGÜN Çocuk Gelişim Uzmanı Hocamın Ellerine Emeğini Sağlık.

Yasemin Erdönmez Sevik

Instagram: @yasemin.erdonmez_sevik

Kitabın dilinin çok  sade ve anlaşılır olmasının yanında, bilimsel bilgileri içeriyor olması okuyucuyunun merağını güvenle gideriyor. Otizmle yeni tanışan ebeveynlere can yeleği niteliğinde bir kitap olmuş, yolculuğa çıkarken ekipmanın çok iyi olursa yolculuk daha keyifli ve kolay geçer. Emine hanımın kalemine sağlık 😊

Gülhan Yalçın Çinpolat

Instagram: @gulhanyalcinpolat

Bu kitabı okuyan tam bir bilgi sahibi olarak çıkacak.. Kafasının karışmasına hiç gerek kalmayacak. Elinize sağlık Emine hanım.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments