İçeriğe geç

BİZDEN HABERLER: Farkında Olarak Farkını Gösteren Eğitimciler

Hilal Bulut Araz
Instagram: @psikologhilall


Sevda Tepe Alptekin
Instagram: @sevdatepealptekin

Farkındalığa dair güzel şeyler duymak ve onları sevgiyle kucaklayan aileler özellikle eğitimcilerle karşılaşmak bizim için büyük gurur kaynağı. Hep olumsuz haberlerden bahsediyoruz ama bugün size 5 yaşındayken atipik otizm tanısı konan Doruk Ege ALPTEKİN’in kahramanlarından bahsedeceğiz. Ailesi ile ilk başvurdukları anaokulunda öğretmeni ve müdür yardımcısı tarafından dışlanarak okuldan gönderilmiş. Bu süreçte henüz atipik otizm tanısı konmamış Doruk Ege ve Alptekin ailesinin başvurduğu, başka bir devlet anaokulunda ona kucak açan ve güzel bir şekilde eğitimiyle ilgilenen Aliye BAYLAN ile 2 yıl anaokulu eğitimi almış.  Aliye Baylan otizm tanısı konulduktan sonra da Doruk Ege’yi hiç bırakmamış ve sevgi dolu yaklaşımı devam etmiş. Böyle eğitimcilerimizin varlığı bize her zaman güç vermiştir.

Doruk Ege, 1.Sınıfa ailesinin tercihi ile 1 yıl geç başlamış ve başladığı Sarıgazi 60.yıl ilkokulunda onları karşılayan ve destekleyen Öğretmeni Dilek EZER’le tanışmışlar.  Dilek hocamız daha önce de kaynaştırma öğrencileri ile ilgilenmiş ve mezun olan bu öğrencileri ile hala görüşmekte olan bir eğitimci.  Bu güzel ilgi ve diğer öğrencilerinden ayırmaksızın, eşit eğitim sağlama, maalesef her öğretmende görebildiğimiz bir özellik değil. Davranışları ve eğitimleriyle farkındalık yaratan öğretmenlerimizin, her zaman haberlerini yapmaya devam edeceğiz. Alptekin ailesi bu durumu şu sözlerle ifade ediyor: ‘‘Okulun daha önce otizmli öğrencisi olmuştu. Dilek EZER öğretmenimiz ise bu konuda özel birisi, çünkü mezun ettiği ve hala görüştüğü kaynaştırma öğrencileri var.’’ Doruk, okula başladığı ilk zamanlarda sınıfta uzun süre vakit geçirmek istemeyince, öğretmeni Dilek EZER onu yavaş yavaş okula alıştırmak için çabalamış.  İlk hafta 3 ders saati okulda kalmasını sağlayarak ve daha sonra kademeli olarak ders saatini artırarak, Doruk’u hiç sıkmadan okula alışmasına yardımcı olmuş.  Okul idaresi ise teneffüs esnasında annesinin okulda olmasına ve Doruk’un yanında bulunması konusunda hiç sorun yaratmamış. Böylece okula alışma süreci kabusa dönmeden, samimi ve sağlıklı bir şekilde annesinin de Doruk Ege’nin hep yanında olmasıyla kolaylaşmış. Dilek öğretmene ve okul idaresine çok teşekkür eden ve mutluluğunu dile getiren Doruk Ege’nin annesi:

‘’Bu çocuklar sevgi dolu, içlerinde tek kötülük yok, birer bebek, birer melek gibiler. Eğitim bir sosyalleştirme sürecidir, en başta burada okullara büyük pay düşüyor, farklı çocuklarımızı sosyalleştirmek için, onları kazanmak için, okulların desteğine ihtiyacımız var.’’ diyerek bizimle bu güzel eğitimcilerin otizme katkılarını paylaşmıştır.

Otizmli bireylerin en büyük sorunu toplumsal kabul sürecidir. Burada eğitimcilere annelere babalara büyük pay düşmektedir. Vicdanlı, merhametli, farklılıklara saygı duyan zihniyetler yetiştirmek en büyük vazifemizdir.

Gelin farklılıklara saygı duyalım ve artık farkımızı ortaya koyalım. Farkındalık yolunda bizlere farklı açılardan destek olan tüm ailelere ve eğitimcilere saygılarımızla.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments