İçeriğe geç

Sınıfta Gölge Öğretmen Dönemi


Haberi Hazırlayan: Fatma Nur Zunluoğlu
Instagram: @fnurzunluoglu


Milli Eğitim Bakanlığı, ilk ve orta dereceli okullarda ‘kaynaştırma’ kapsamında akranlarıyla eğitim alan 398 bin öğrenci için yeni bir sisteme geçti. Anne babanın, kendisi veya uygun görecekleri üçüncü bir şahıs “kolaylaştırıcı kişi” ünvanıyla öğretmenle beraber tüm gün derse girebilecek.

Bakan Ziya Selçuk imzalı resmi talimata, kaynaştırma öğrencilerinin sosyal, akademik ve öz bakım becerilerinin okulda desteklenmesi için kolaylaştırıcı bir kişiye ihtiyaç duyulduğuna dair veliler ve sivil toplumdan yoğun talep alındığı bildirildi.

Dersi Kolaylaştıracaklar

Bakan Ziya Selçuk’un onayıyla uygulama 81 ilde uygulanacak. Kolaylaştırıcı kişiler yapılacak düzenlemeyle okullarda bulunabilecek ve öğretmenle aynı anda tüm gün derslere girebilecek.

Kolaylaştırıcı Kişi Nasıl Belirlenecek?

  • Anne baba veya velinin uygun göreceği üçüncü şahıslar ‘kolaylaştırıcı kişi’ olabilecek.
  • Okul müdürü, yardımcısı, rehber öğretmen, sınıf öğretmeni ve branş öğretmeni seçecek.
  • MEB ‘kolaylaştırıcı kişi’yi istihdam etmeyecek. Ücretli biri tutulursa veli karşılayacak.
  • Kolaylaştırıcı kişi ile ilgili güvenlik soruşturması yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor.

Bu Uygulamadaki Geliştirilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Gölge öğretmenleri kendi imkanları ile istihdam etmek zorunda kalan ve ekonomik olarak zorlandıklarını söyleyen aileler, eğitimde fırsat eşitliği kapsamında, bu masrafın bakanlık tarafından karşılanmasını istiyor.

Bu uygulama yalnızca otizmli bireylerde değil de özel eğitim gereksinimi bulunan yani zihinsel, bedensel engelli, diğer engel gruplarında da olması talep ediliyor.

Gölge öğretmen olarak seçilecek kişinin nitelikleri belli değil. Güvenlik soruşturulması yapılıp yapılmayacağı belli değil. Bu durum aileler ve okul yönetimi için sorun oluşturabilir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments