İçeriğe geç

Haftanın Röportajı – Ece Kılıç – @ecotogretmen

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba Ben Ece Kılıç, namı diğer @ecotogretmen.

1992 / İstanbul doğumluyum. Liseyi Pendik Fatih Anadolu lisesinde tamamladım. Gönül isterdi ki derece yapayım ama orta sıralarda bitirdim 🙂

İlk lisansım Marmara Üniversitesi Okul öncesi Öğretmenliği. İkinci öğretim olarak kazandım. (Gündüz eğitimine puanım yetmedi 🙂 )

İstanbul’daysanız ve üniversiteyi 2. öğretimde okuyorsanız gerçekten çok şanslısınız demektir. Çalışma imkânınız oluşur. Ben de ilk yıl bir hediyelik eşya dükkânında çalıştım. Hayatı tanıdım diyebilirim. 2. yılımda bir küçük anaokulunda yardımcı öğretmenlik yaptım her yaş grubuna. 2. yılın sonunda 3 dönem Fenerbahçe Spor okulları yüzme şubesinde çalıştım. Her yaş grubu çocuk ile karşılaştım.

Hayatımın dönüm noktası olan 3. yılımda atipik otizmli 3 yaşında bir çocuk ile karşılaştım. Çocuk için gölge abla arıyorlardı. İş başvuru yaparken o kadar heyecanlıydım ki, ilk defa otizmli çocuk görecektim. Sarp ile kesişen yolumuz 3 yıl sürdü. Ta ki doktoru Yankı Yazgan ‘’Sarp’ın artık bir ablaya ihtiyacı yok, bağımsız okula devam edebilir‘’ diyene kadar. (Bu sayede Yankı hocamdan referans mektubum oldu)

İşte benim özel eğitimle tanışma hikâyem bu. 3 koca yıl adını bilmediğim terapiler, ilk defa duyduğum yöntemler ile geçti. Sarp’ın gelişimi ilerledikçe benim özel eğitime merakım ve isteğim çok artıyordu. Çünkü tipik gelişim gösteren çocuklar ile çalışmak kolaydır. Ama atipik gelişim gösteren çocuklar ile çalışmak farklı bir haz. Örneğin Sarp ilk çekirdekli zeytini benim yanımda yedi ve deneyimledi. Ömrünün sonuna kadar yediği her zeytinin mimarı benim. Bu hissin verdiği mutluluğu size ifade edemem sanırım.

Ertesi yıl Medipol Üniversitesi Özel Eğitim Alan Öğretmenliğini (burslu) kazandım. Teorik olmadan pratik olmazdı ve size bir okul öncesi öğretmeni olarak da yazıyorum, iki bölüm çok ayrı dünyalar.

Şu an Medipol Üniversitesi Özel Eğitim Alan öğretmenliği son sınıfım. 2. diplomamı alır almaz en büyük hedefim Eskişehir Anadolu Üniversitesi Erken Çocuklukta Özel Eğitim yüksek lisansında eğitim hayatıma devam etmek. Çünkü 2 lisansın kesişim noktası tam olarak burası.

Daha sonra 2 yıl duyu bütünleme merkezinde, 1 yıl rehabilitasyonda çalıştım. Her girdiğim ortam benim için inanılmaz deneyim yaşama alanlarıydı. Her öğretmenden ne bilgi alırsam kardır dedim hep.

Şuan özelden çocuk takibi yapıyorum. Özel ders şeklinde çocuğun hem ev ortamını hem de okul ortamını yapılandırmaya çalışıyorum. İmkanım olursa doktorlarına gidiyorum. İl dışı veya yurt dışından bana çok yazan veli oluyor. Onlara da online program hazırlayıp, evde uygulamalarını sağlıyorum. Onlarla online eğitim yapıyorum.

Neden özel eğitim bölümünü seçtiniz?

Neden özel eğitim sorusunu yukarıda cevapladım aslında ama özetle bana sabrı öğretti, bana yeri geldi ağlayan anne karşısında gözyaşını tutmayı öğretti, koşulsuz sevgiyi öğretti, bir çocuğun kaşıkla yeme becerisini 1. yılın sonunda kazandığını gördüğümde mutluluktan ağlamayı öğretti. İlkokul gösterisine çıkarttığım öğrencimin haklı gururunu öğretti. Bu yüzden iyi ki özel eğitim. İyi ki bir daha lisansını okumuşum diyorum.

Özel eğitim bölümünü seçmek isteyen öğrencilere ne tavsiye edersiniz?

Özel eğitimci olmak isteyen bir bireyde, bir öğretmende olması gereken vasıflar dışında bir özellik olmalı ki bence bu mesleğin mihenk taşı. SABIR …

Ne kadar sabırlıysan o kadar başarı elde ediyorsun.  Bu doğru orantılı bence. Okumak için okunmamalı. Hele parası için hiç okunmamalı. Hayal kırıklığı yaşarsınız.

Bir öğrencimin ailesi şunu demişti. ‘’Dilerim benden önce ölür hocam kızım. Benden sonra kim bakacak?‘’

Bu söylemi beni çok etkilemişti. Benden sonra kim bakacak cümlesi bu çocuklar için yanlış bir cümleydi. İşte o an hangi çocuğu ne kadar BAĞIMSIZLAŞTIRIR İSEM o kadar iyi olur, anladım.

Özel gereksinimli çocuk sahibi ailelere mesajınız nedir?

O zaman sihirli sözcüğümüz BAĞIMSIZLAŞTIRMAK. Aileler hep bunu aklında tutmalı bence.

Kendimi ne kadar gereksiz kılar isem çocuğuma o kadar faydalı olurum.

Diğer normal gelişim gösteren çocuk sahibi ailelere mesajınız nedir?

Normal gelişim gösteren çocuğa sahip aileler ve diğerlerine tek mesajım var. KABUL.

OKULDA KABUL

TOPLUMDA KABUL

OTOBÜS SIRASINDA KABUL

GİŞEDE KABUL

HAYATIN HER ALANINDA KABUL

Kimsenin acımasına ihtiyacımız yok. Tek ihtiyacımız kabul görmek. Geri kalanını biz hallediyoruz zaten.

Sevgilerimle

Ece Kılıç

Okul Öncesi ve Özel Eğitim Öğretmeni

Instagram: @ecotogretmen

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments