İçeriğe geç

RÖPORTAJ – Ayşegül Akkuş – Özel Eğitim Öğretmeni


Instagram: @online.ogretmen

Bu haftadan itibaren aile röportajlarının yanısıra eğitimcilerle de röportajlara başlıyoruz. İlk röportajımızı bize en baştan beri desteğini esirgemeyen, hep yanımızda olan, değerli yazılar paylaşan Ayşegül hoca.
Kısaca kendinizden bahseder misiniz?
Tabi. 1993 Karabük doğumluyum. Karadeniz Teknik Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü – Zihin Engelliler Öğretmenliği 2017 mezunuyum. Bartın’da bir müddet Özel eğitim ve Rehabilitasyon merkezinde öğretmen ve kurucu temsilcisi olarak yer aldım. 2019 Nisan ayından itibaren Yozgat-Sorgun devlet anaokulunda özel eğitim öğretmeni olarak görev yapmaktayım. İşaret dili tercümanı ve eğitmeni olarak da ilerleyen zamanlarda çalışmalar yapmak istiyorum.

Neden özel eğitim bölümünü seçtiniz? 
Aslında özel eğitimi tercih ederken özel gereksinimli bireyler hakkında farkındalığa sahip değildim. Düşünüyorum da staj eğitimine başlayana kadar aslında yakından bilip tanımıyormuşum. Stajın ilk günü gördüğüm öğrenciler ve yüzlerindeki gülümsemeler beni aşka getirdi diyebilirim. Hatta ameliyat geçirdiği için koltuk değneği ile yürüyen Down Sendromu bir çocuğumuzun gülerek yürümesi beni ağlatmıştı…

İlk öğrencilerinizden bahseder misiniz, neler hissettiniz? Bir öğrencinizle ilginç bir anınız var mı?
İlk öğrencilerim stajda öğretim uygulaması yaparken olmuştu. Çok büyük heyecan ve merak duyuyordum. Öğrendiklerimizi uygulamak konusunda yaşadığım ilk deneyimler beni her zaman motive ediyor. Henüz öğrenci iken öğretmenliği hissetmek, öğretmenlik havasına girmek ilginç gelmişti. Asıl şimdi atandıktan sonra öğretmenliğe bir adım attın diyorum kendime. Yaşadığım heyecan ve merak duyguları hala içimde beni motive etmeye devam ediyor. Yaşadığım bir ilginç anı ise rehabilitasyon merkezinde çalışırken bir öğrencim ile şiir okuyorduk. “Bahtiyar” kelimesi geçince ne olduğunu sordu ve ben de ona mutluluk anlamına geldiğini söyledim. Peki hocam bahtiyar mutluluk demekse mutluluk ne demek diye sordu. Sen nelerden mutluluk duyuyorsan mutluluk odur dediğimde, insanların sokakta bana kötü bakmaması, cevabı şaşırtıcı gelmişti.

Özel eğitim bölümünü seçmek isteyen öğrencilere ne tavsiye edersiniz? Kimler özel eğitim bölümünü seçmeli veya seçmemeli?
Özel eğitim okumak isteyen öğrencilere tavsiyem şudur ki daha fazla öğrenerek mezun olsunlar. Alan ile ilgili daha fazla kitap okuyup, daha fazla film izlesinler. Öğrenmek, insanın mesleğini daha keyifle yapmasını sağlıyor. Kendisini geliştirmeye açık ve bulunduğu noktayı yeterli görmeyip her zaman ilerlemek için çaba gösteren, “ben oldum” deyip ilerlemeyi bırakmayan bireyler özel eğitim bölümünü seçmeli.

Özel gereksinimli çocuk sahibi ailelere mesajınız ve ailelerden beklentileriniz nedir?
Sevgili ailelerimizin içinde bulundukları durumları yeterince öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum. Doğru kişi ve kaynaklardan doğru bilgileri aldıklarında çocuklarına daha iyi yardımcı olacaklardır. Kendilerine “Çocuğum için daha başka ne yapabilirim?” sorusunu sorup kendilerini geliştirsinler. Ailelerin öğretmenleri ile birlikte uyum içerisinde çalışmaları çok önemlidir. Evde de çocuklarına maksimum düzeyde vakit ayırmalarını istiyorum. Eksiklik olarak değil ama belki bir psikolojik etki olarak kabullenme süresinin en kısa sürede atlatılıp, çocuklar için olabildiğince hızlı planlamalar yapmak gerekir diye düşünüyorum.

Diğer normal gelişim gösteren çocuk sahibi ailelere mesajınız nedir?
Belki de en büyük görev ve sorumluluk normal gelişim gösteren çocukların ailelerine düşüyor diyebilirim. Çocuk, toplumun ta kendisidir ve biz çocukları ne kadar bilinçli, saygılı ve sevgi dolu yetiştirirsek o kadar güzel bir toplum haline geliriz. Çocukların önyargısız bir şekilde gördükleri dünyayı kendi düşüncelerimizle değiştirmeye çalışırsak hatta kötü yönlendirirsek yönümüzü kaybedebiliriz. Çocuklarına farklılıklarla güzelleştiğimizi öğretsinler.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments