İçeriğe geç

Güç Olsun Geç OlmasınMustafa Yankı Yargı
Özel Eğitim Öğretmeni
Yaşam-Öğrenci-Eğitim Koçu
Instagram: @yankiyargi
Toplumu oluşturan en küçük yapı taşı insandır. İnsanlar bir araya geldikçe toplum denen yapıyı oluşturur. Toplumu oluşturan bireyler ne kadar kendini geliştirirse ve bilgisini arttırırsa o toplum yapısının çökmesi daha zor bir hal alır.

Toplumları dünden bugüne incelediğimizde , cahil kalan, kendini geliştirmekten yoksun bireylerin oluşturduğu toplulukların ömrünün kısa olduğunu görmekteyiz. Burada da devreye toplumun eğitimi kavramı ortaya çıkmaktadır.

En genel anlamda incelediğimizde eğitimin konusunun insan olduğunu söyleyebiliriz. En genel eğitimin amacını incelediğimizde ise insanın bireysel yeteneklerini en üst seviyeye getirmek olduğunu söyleyebiliriz.
Eğitim insanoğlunun ortaya çıktığı ilk günden bu yana ortada olan bir kavramdır. Eğitim belli bir döneme kadar sadece topluma yararlı olabileceği düşünülen insanlara yönelik olarak devam etmekteydi ve kendini o yönde geliştirmekteydi. Zihinsel yetersizliği olan , bedensel engeli olan , çok hareketli olan , dikkatini toplayamayan , göremeyen , işitemeyen bireylerin eğitilemeyeceği düşünülüyordu ve toplum dışına itiliyordu. Yetersizliği olan bireylerin eğitilemeyeceği düşünülüyordu. Sorunun nedenini incelemeden yetersizliği olan bireylere, akıl hastası veya deli gibi anlamlar yükleniyordu.

1700’lü yıllara geldiğimizde Itaard adında bir eğitimci ortaya çıktı ve Fransa ormanlarında karşılaştığı Victor adında 12-13 yaşlarında ki bir çocuğu incelemeye başladı ve bu çocukla beraber bazı çalışmalar ortaya koydu. Özel Eğitim’in temeli bu çalışmayla konulmuş oldu. Şimdilerde Victor’un otizm spektrum bozukluğu olan bir birey olarak düşünülüyor.

Otizm kelimesi ilk defa 1943 yılında kullanılarak literatüre geçmiş bir kelimedir. Bu terimi ortaya koyanda Kanner olmuştur.

Son dönemlerde gerek toplumların gelişmesi gerekse özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin sayısının azımsanmayacak kadar artması , bu konulara önemi ciddi bir şekilde arttırmıştır. Toplumlar artık özel eğitim gerektiren bireyleri toplum dışına itmek yerine, onlara nasıl yardımcı olabilirim cümlesine yanıt aramaya başlamışlardır.

Özel Eğitimde en önemli tedavi erken tanılama ve bireye verilen yoğun eğitimdir. Her yaşın öğrenme şekli birbirinden farklıdır, her geç kalınan bir gün, çıkılan bu yolda bir yıllık gecikmeye sebep olabilir. Bu konuda toplumu bilinçlendirmek, konu ile ilgili olan eğitimcilere, öğretmenlere, velilere gerekli olan en güncel bilgileri aktarmak adına ve bilimsel dili basite indirgeyerek herkesin anlayabileceği bir dilde bir kitap yazmış bulunmaktayım.

Kitabımın özel eğitim ailelerine, öğretmenlerine, erken çocukluk dönemi ile ilgilenen eğitimcilere, üniversite öğrencilerine ve ilgi duyan herkese yarar sağlayacağı düşüncesindeyim. 3 yıllık bir çalışmanın harmanlanması sonucu ortaya çıkardığım kitabımda Erken Çocukluk ve Eğitimi, Özel Eğitim, Yaygın Gelişimsel Bozukluklar, Otizm Spektrum Bozukluğu ile ilgili aklınıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz.

Ayrıca kitabımda izinler sonucunda koymuş olduğum M-Chat Tarama Testine de sahip olabilirsiniz. M-Chat tarama testi ile 0-36 aylık yaş grubunda Otizm Riski olup olmadığını ortaya koyabilirsiniz. Kitabım ‘ Güç Olsun Geç Olmasın‘ şu anda e-kitap olarak piyasa da olup İnstagram hesabımdan ( @YANKIYARGI ) kitabımla ilgili aklınıza takılan soruları sorabilir ve kitabımı yine aynı instagram hesabından temin edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Yazarın emeğine sağlık, kitabı sıkılmadan okudum. Dil gelişimi ile ilgili kısımlar özellikle çok hoşuma gitti , gayet net ve tatmin edici bir şekilde kitap içerisinde dil gelişimi anlatılmış. Kitap daha çok tanıtıcı ve tanımlayıcı bir şekilde kaleme alınmış, özel eğitime giriş aşamasında ele alınabilecek bir eser. Ailelere yönelik güzel düzenlenmiş , açık anlaşılır ve basit bir dille aktarılmış bilgilere sahip bir kitap.

Rehabilitasyon Kurumu Sahibi – Özel Eğitim Öğretmeni

İlk özel eğitim iş deneyimimde bana kolaylık sağlayan bir kitap oldu. Akıcı bir dili olması sebebi ile sürekli açıp baktığım ve bakacağım bir eser.

Özel Eğitimde Çalışan Çocuk Gelişimi Öğretmeni

Bir özel eğitim öğretmeni adayı olarak çok keyif aldığım bir kitap oldu. Bilimsel boyutu yüksek olan kitabı okurken yaklaşık 5 sayfa not aldım. Böyle güzel ve kaliteli bir kitabı özel eğitim alanına hediye ettiği için yazarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu gibi çalışmaların sayılarının artmasını ve devamının gelmesini yazarımızdan bekliyorum.

Özel Eğitim Öğretmenliği Öğrencisi

Kitabı okurken basit ve anlaşılır bir dili olması sebebiyle hiç sıkılmadım. Güncel bilgilere ulaştığım bir eser oldu. Ayrıca otizmle ilgili bölümleri ve tanılama ile ilgili bölümleri gayet net ve anlaşılır bir şekilde yazılmış bir kitap. Erken çocukluk ve bebeklik döneminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini bu kitap sayesinde gayet net bir şekilde öğrenmiş oldum. Arkadaşlarıma tavsiye ettiğim ve edeceğim bir kitap.

Otizmli Çocuğa Sahip Bir Anne

İnternet ortamının bilgi çöplüğü olduğu bir dönemde , net ve anlaşılır bilgilere sahip bir kitap . Erken Çocukluk dönemini , Özel Eğitimi , Otizmi çok güzel bir dille anlatmış yazarımız. Bilimsel verileri basit bir dille yazarak , özel eğitimi herkesin anlayabileceği bir dile çevirmiş. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen çok güzel bir işe imza atmış. M-Chat Tanı Envanterini de kitabının içinde barındırarak ben ve benim gibi bir çok özel eğitim öğretmenine de hediye etmiş.

Özel Eğitim Öğretmeni

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments