İçeriğe geç

Gerçek Hayattan Bir Mucize – Öğretmen


Fatoş Karaoğlu
Instagram:
@_fatos_karaoglu_


Özel çocukların daha kaliteli bir yaşam sürdürebilmeleri için özel eğitim almaları gerekmektedir. Otizmli çocuğumun özel eğitim almaya başlaması gerekiyordu. Fakat en iyi eğitim almış çok başarılı bir öğretmende olsa, ilk defa gördüğümüz birine özel çocuğunuzu emanet ederken çok tereddüt edersiniz. Çünkü özel çocukları anlamak, ona yaşamı öğretmek, onunla onun istediği gibi ilgilenmek ve onu eğitmek çok meşakkatli bir iştir. Bilirim ki özel eğitim öğretmeni bu işi en iyi bilen insandır. Ama endişelenmemek elde değildir. Acaba öğretmeni dinlemez ve kendine zarar verirken öğretmeni görmezse yada tuvalete gitmez altına yaparsa vs.. Anne ve babalar özel çocuğunun gereksinimlerini yapmaya çalışırken, çok sabırlı, özverili, bir o kadarda fedakar olurlar. Bu durumda anne ve babaların istedikleri en önemli olgu, evlatlarını güvenle teslim edebilecekleri şefkat dolu bir öğretmen..

Özel eğitim öğretmeni çocuğumu eğitirken umut bahçelerim talan oluyordu. Çünkü otizmli evladım, sürekli bağırarak ağlıyor, oyuncaklarla hem kendi başına hem de öğretmenimize vuruyordu. Bu eğitim bizim için çok zordu. Evladının ağlamasını böyle ataklar geçirmesini istemiyordum. Artık çocuğumu eğitimden almak istiyordum, çünkü böyle öğrenebileceğini düşünmüyordum. O zaman öğretmenimiz ‘umut dikenli bahçenin içindeki güldür. Güle ulaşmak imkansız değil sadece zaman alır. Ben güle ulaşabileceğime inanıyorum. Sizden umudunuzu yitirmemenizi istiyorum’ dedi. Öğretmenimiz otizmli evladımın dünyasındaymış gibi yaşıyor, onun istediği gibi oynuyordu. Zaman geçtikçe evladımın öğretmenini çok sevdiğini, artık hırçın olmadığını ve sinirlenip ataklar geçirmediğini gördüm. Şuan evladım rutin işlerini yapmayı öğrendi..

Özel eğitim öğretmeni, normal eğitim programından daha farklı bir eğitime gereksinim duyan bireylere eğitim veren öğretmene denir. Fakat özel çocuğumu öğretmene güvenle teslim ettiğim gün, bunun sadece bir meslek değil yüreğime çöken acıyı anlayan mucizeler olduğunu anladım. Bana göre; özel eğitim öğretmeni demek, onlara emanet edilen tertemiz ruhlara dokunabilen, sevgi, sabır ve şefkatle zihinlerini yontabilen bir mimar demek. Özel eğitim öğretmeni demek, özel çocukların anne ve babalarından sonra gelen kanatsız melekler demek. Kısacası özel çocukların öğretmeni olmak demek fedakârlığın şahikasına ulaşmak demek..

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments