İçeriğe geç

Aspergerce Konuşmak – Aşırı Netlik

Uzm. Şule Ihlamur
Özel Eğitim ve Aile Danışmanı

Instagram: @sule.ihlamur


Bu bir tercüme yazısıdır. Yazıyı tercüme edip, bizlere ulaştıran Şule hanıma teşekkürler. Yazının orijinalini aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Hyper Clarity – Speaking Asperguese

Twitter: autistictales


Bazen oğlumla iletişim kurabilmek için yeni bir dil konuşmayı öğrendim gibi geliyor. Ben bu dile Aspergerce diyorum ama benden başkası bu şekilde adlandırıyor mu, emin değilim.

Kendi iletişim biçimimi modifiye ederek, onunla çok daha kolay iletişim kurabildiğim için, yıllar içinde daha direkt ve gerçek anlamlı cümleler kurma sanatını öğrendim.

Bilgisayar programlamaya benzetecek olursam – bir bilgisayar sadece programlandığı şeyi yapar, eğer doğru bilgiyi girdiyseniz, sadece sizin istediğiniz şekilde hareket eder. Tabii ki oğlum bir bilgisayar gibi değil, ancak çoğu zaman ortaya çıkan yanlış anlamaların büyük bir kısmı, kendisine verilen talimat veya sorunun yeterince açık bir şekilde ifade edilmemesi nedeniyle oluyor. İfade çok belirsiz olabilir veya cevaplayabilmesi için gereken ayrıntı miktarını taşımayabilir.

Otizmli öğrencileri olan öğretmenlerin, talimat verirken çok net iletişim kurmayı öğrenmeye, yüksek düzeyde önem vermeleri gerekir. Doğru soruları sormazlarsa doğru cevapları alamazlar.

Aynı şey otizmli yetişkinlerin işverenleri için de söylenebilir.

Girdi yetersizse, çıktı da yetersiz olacaktır.

Edward hiçbir zaman ev ödevine meraklı olmadı, bu muhtemelen şok edici bir açıklama değil. Her zaman ödevin amacını sorguladı ve onu gerçekten ilgilendiren şeyleri öğrenme zamanını azalttığı için, tamamen anlamsız bir egzersiz olarak gördü.

İş ev ödevi yapmaya geldiginde, Edward ödev talimatlarını olabildiğince az iş yapabileceği şekilde yorumlamaktan fevkalade memnundur.

7. sınıfta, “İnsanlar ibadethanedeyken kendilerini Tanrı’ya daha yakın hissediyorlar mı?” sorusuna cevap verecek bir dönem ödevi yaptı. Sanırım bu soruyu uzun uzun yanıtlamak, Edward için sorun çıkarırdı. Lakin o bu ödevi çok basit bir evet ya da hayır türü soru olarak gördüğü için kabul etti. Ödevi sadece “HAYIR” kelimesinden oluşuyordu. İşte buydu. 2 saniyede dönem ödevi tamamlandı.

Onu, öğretmeninin, soruya sadece tek kelimelik bir cevap vermek istemediğine ikna etmeye çalışmak için, uzun bir zaman harcadım. Kendi düşüncesi, yalnızca öğretmenin dediği kadarını yapmaktı, eğer öğretmeni daha fazlasını yazmasını isteseydi, açıkça söylemeliydi. Fikrini değiştiremedik, ama yaklaşık 45 dakikalık tartışmadan sonra, küçük bir taviz verdi ve “Hayır, Tanrı her yerdedir.” yazdı ve hepsi bu kadardı.

Edward’ın ondan istediği bir çalışmayı üretme şansının daha yüksek olması için, öğretmenin biraz daha fazla bilgi vermesi çok daha yararlı olurdu. Sadece birkaç satır daha olması, yardımcı olabilirdi. “Lütfen cevabınızı en az X kelime ile anlatınız” gibi. Soruyu şu şekilde de sorabilirdi. “Bazı insanlar dini bir mekanda bulunduklarında kendilerini Tanrı’ya daha yakın hissederler. Neden böyle hissediyor olabilirler? ” veya “İnsanlar Tanrı’ya yakın hissettiklerini söylediklerinde ne demek istiyorlar?”

Edward’a ne kadar yazması gerektiği konusunda daha fazla bilgi verilmiş olsa bile, bu ödev, kendinizi başka birinin yerine koymayı ve olayları onların bakış açısından görmeyi ve aynı zamanda soyut kavramları anlamayı ve açıklamayı gerektirdiğinden zorlayıcı olurdu. Hatta bahsedilen soyut kavramları, kendiniz deneyimlemiyor bile olabilirsiniz. Bununla birlikte, ödev yönergesi farklı bir şekilde düzenlenmiş olsaydı, en azından onu, ödevi hakkında düşündüren bir sohbete dahil etme şansımız daha yüksekti.

Edward’ın neden basit bir “Hayır” ı tercih ettiğini gayet iyi anlıyorum.

Otizmli bir çocukla çalışıyorsanız ve çocuğun çıktıları sınırlıysa, sağladığınız girdiye iyi bakmaya değer. Yeterince spesifik miydiniz? Yeterince açık? Öğrencinin geri dönüp, doğru yolda olup olmadıklarını kontrol edebilmesi için tüm talimatlarınız yazılı mıydı?

Bazen talimatınızın olabildiğince açık olmasını sağlamak için daha fazla kelime kullanmanız gerekir.

Otizmli bir öğrenciyle olabildiğince açık bir şekilde iletişim kurabilmeniz için kullandığınız dili nasıl değiştireceğinize dair daha fazla örnek istiyorsanız, bununla ilgili birkaç yazı yazdım.

He’s literally on Fire

Slow down and answer the question

How precise do you have to be?

Are You Being Clear?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments