İçeriğe geç

Özel Annelerimizi Özel Yapan Nedir?

Arif Kolaylık
Editör
Instagram: @arifkolaylik


Merhabalar,

öncelikle özel annelik ile ilgili paylaştığınız yorumlarınız için teşekkür ederiz. Özel annelerimizin ne kadar büyük ruhlu, yüce gönüllü olduğunu ifade ettiniz.

Kendi eşim başta olmak üzere, diğer özel annelerin yaşam hikayelerine baktığımda bazı karakteristik özellikler var, onları gerçekten özel kılan:

  • Kabullenme sürecini hızlı atlatıyorlar. Hayatta insanın başına olumlu da olumsuz da herşey gelebiliyor. Olumsuz gibi görünen olaylar karşısında ilk şok anında sabırla karşılayan, bu olayın neden onun başına geldiğini sorgulamayan, suçlu aramayan, ben ne yapabilirim, bu sorunu nasıl aşabilirime odaklanan anneler, bu aşamayı başarı ile geçiyor.
  • Sabır ve dayanma güçlerinin kaynağı çocuklarına karşı olan sonsuz şefkat ve sevgileri. Sevgi kainatın yaratılış sebebi değil midir? İşte annelerimiz bunun küçük bir misali.
  • Otizm uzun bir yolculuk. Sonu belli olmayan bir yolculuk. Gelecekte bu çocuk ne olacak diyen, diğer çocuklarla kıyaslayan anneler bu mücadeleyi ne yazık ki sürdüremiyorlar. An’a odaklanan, çocuğunun yapamadıklarına değil de, yapabildiklerine odaklanan, sorunlar, engeller karşısında pes etmeyip, ben bunu nasıl aşarım diye çözüm arayan pozitif anneler bu mücadele sonrasında başarılı sonuçlar elde ediyor.
  • Aslında özel anneleri mutlu etmek çok kolay. Çocuklarının bir anne demesi, konuşabilmesi, duygularını ifade etmesi, anlamlı bir şekilde ona gülmesi, krize girmeden bir gün geçirmesi, okulda aldığı notlardansa, arkadaşları arasında sorun çıkarmadan durabilmesi ve daha bir çok şey. Normal çocuk sahibi olan annelerin hayatına baktığınızda, onların çocukları ile ilgili kaygılarını, üzüntülerini gördüğünüzde, ne kadar basit şeyleri sorun ettiklerini görüyorsunuz ve onlara acımıyor musunuz? İşte bu FARKINDALIĞA bir tek siz özel annelerimiz sahipsiniz.

Özel Annelerimizin beklentisi nedir? Onların çocukları ile ilgili beklentileri yok kimseden. Onlar çocuklarının sorunları ile başa çıkabiliyorlar. Tek beklentileri toplumun onları kabullenmesi, dışlamaması, garip gözlerle bakmaması.

Ne mutlu o özel babalara ki; bu uzun süreçte eşlerini yalnız bırakmayıp, destek olan, BABALIK kanatları altında koruyup, kollayan, maddi-manevi destek veren, sürekli yanlarında olan ÖZEL BABA’lara.

Yeri gelmişken söyleyeyim, Haziran ayında da ÖZEL BABA’ları konuşacağız 🙂 

Otizm’li Dergisi olarak şimdiden Ramazan Bayramınızı da kutlarız. Sağlıklı, mutlu, huzurlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle.

Saygılar.
Arif Kolaylık.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments